جدیدترین خبر ها،سرگرمی،بیوگرافی بازیگران،آشپزی،گردشگری،بازی،کودک،آموزش،دانش و فناوری،دانلود،فال روزانه،اس ام اس،فال حافط،زناشویی،قیمت ارزها،آرایش و زیبایی

خبرهای هفتادمین جشنواره کن (3)

11

خبرهای هفتادمین جشنواره کن (3)

وزیر فرهنگ و ورزش رژیم صهیونیستی در حالی در جشنواره سینمایی کن فرانسه حضور یافت که لباسی با تصویر بخش قدیمی شهر قدس را به تن داشت.

این اقدام وزیررژیم صهیونیستی موجی از خشم را در بین کاربران عرب شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت. یکی از این کاربران با دستکاری طرح روی لباس وی و درج تصاویری از بمباران غزه به این موضوع واکنش نشان داد. وزیر رژیم صهیونیستی در حالی اقدام به درج نمادی سیاسی روی لباس خود کرده که طبق قانون در کشور فرانسه استفاده از روسری و حجاب اسلامی به عنوان پوشش به دلیل آنچه نمادی دینی محسوب می‌شود در مدارس و اداره‌های دولتی ممنوع است. مسلمانان فرانسه به عنوان بزرگ‌ترین جامعه مسلمان اروپا، از سال ۲۰۰۴ به موجب تصویب قانونی از داشتن حجاب در مدارس دولتی منع شدند. چنین ممنوعیتی مستقیماً با مفاد مربوط به آزادی ادیان که در اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل مصوب سال ۱۹۴۸ و نیز کنوانسیون حفاظت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی اروپا مصوب سال ۱۹۵۰ درج شده، تضاد دارد.

پوشش وزیر فرهنگ رژیم صهیونیستی در جشنواره کن در استفاده از لباسی که تصویر بیت‌المقدس روی آن درج شده است و ممانعت نکردن مسئولان برگزاری این جشنواره از این اقدام بیش از پیش قوانین تناقض‌آمیز درباره منع آنچه به عنوان نماد دینی به حساب می‌آید را در کشور فرانسه و در مقابل چشم مردم این کشور برجسته کرده است.

خبرهای هفتادمین جشنواره کن (3)

موضوع بیت‌المقدس بیش از هر چیز دیگری در سطح جهان از بار سیاسی و مذهبی برخوردار است. نکته دیگر درباره میری رگو این مسئله است که او نه به عنوان یک سینماگر بلکه به عنوان یک سیاستمدار در کن حضور دارد و از هر نظر که به موضوع نگاه کنیم اقدام او باید تحریک‌آمیز تلقی شود. این خانم سرتیپ ارتش رژیم صهیونیستی است و قبلاً سخنگوی ارتش بوده و از سیاستمداران بسیار تندرو اسرائیل محسوب می‌شود. او چندی قبل در اختتامیه جشنواره فیلم اورشلیم در اعتراض به اجرا شدن یک ترانه از سوی یک گروه اسرائیلی که شعرش از یک شاعر فلسطینی بود، جشنواره را ترک کرد و از سوی حضار هو شد.

گرایش جشنواره‌های فیلم بین‌المللی به مسائل سیاسی و ایدئولوژیک موضوع پوشیده‌ای نیست. سال پیش موضوع گرایش جشنواره کن به فیلم‌هایی با موضوعات دگرباشانه از سوی یکی از سینماگران در داخل کشور مطرح شد و موجی از واکنش‌ها را به همراه داشت. بهروز افخمی، مجری برنامه هفت معتقد بود جشنواره فیلم کن به فیلم‌هایی که موضوع دگرباشانه را سوژه خود قرار می‌دهند، امتیاز قائل می‌شود.

 گردآوری شده توسط: نتدونه 

منبع : سینما پرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.