بیوگرافی کامل ریما رامین فر با عکس

0 62

بیوگرافی کامل ریما رامین فر با عکس

بیوگرافی کامل ریما رامین فر با عکس

ریما رامین فر متولد ۱۳۴۹ در تهران، دارای کارشناسی ارشد در کارگردانی تئاتر می باشد. وی کار در تئاتر را در سال ۱۳۷۶ با نمایش “شب بخیر مادر” آغاز نمود و در سال ۱۳۷۹ با بازی در فیلم سینمایی “نان و عشق و موتور ۱۰۰۰” پا به عرصه سینما نهاد.وی همسر امیر جعفری بازیگر سینما و تلویزیون می‌باشد.

 

نام اصلی

ریما رامین‌فر

زمینه فعالیت

بازیگر،نویسنده

تولد

5 فروردین ۱۳۴۹

تهران

ملیت

ایرانی

سال‌های فعالیت

۱۳۷۶ تاکنون

همسر(ها)

امیر جعفری

فرزندان

۱ پسر (آیین جعفری)

 

از سال ۱۳۷۱ در رشته تئاتر وارد دانشگاه شد. اولین کار حرفه‌ای‌اش، نمایش «شب به خیر مادر» نوشته مارشا نورمن و به کارگردانی حامد محمدطاهر بود که در سال ۷۵ در تئاتر شهر به روی صحنه آمد؛ و از همان سال به بعد به صورت پیاپی یا در تئاتر بازی کرد یا کارگردانی کرد یا نمایشنامه نویسی. از جمله کارهایش از زمستان، ۶۶ رقص کاغذ پاره‌ها، پس تا فردا، دل سگ، یک دقیقه سکوت، همان همیشگی و زمزمه مردگان را می‌توان نام برد.

مقطع کارشناسی نمایش و کارشناسی ارشد کارگردانی خواند. از ابتدای جوانی دوست داشت در یک رشته هنری مثل تئاتر یا تلویزیون یا دانشکده صدا و سیما فعالیت کند.

سال ۶۷ دیپلم گرفت و در همان سال در رشته گرافیک قبول شد و بعد از یک سال تصمیم گرفت که به اروپا برود و آنجا ادامه تحصیل بدهد. سه الی چهار سال در آلمان بود حتی وارد دانشگاه شد ولی بعد به دلایلی برگشت. وقتی برگشت زیاد وقت نداشت. مهلت ثبت نام در آزمون دولتی گذشته بود فقط ده روز داشت به امتحان دانشگاه آزاد که وقتی در آلمان بود خانواده اش برایش ثبت نام کرده بودند. در رشته نمایش قبول شد. همزمان با ورود به دانشگاه درگیر کار تئاتر شد. این انگیزه دراو به وجود آمد که نمایشنامه بنویسد. اولین نمایشنامه که نوشت نمایشنامه «پس تا فردا» بود که این نمایش در جشنواره تئاتر فجر اجرا شد و جایزه سوم نمایشنامه نویسی را گرفت البته در این نمایشنامه خودش هم بازی می‌کرد. در سال ۸۰ در یک دقیقه سکوت بازی کرد و جایزه دوم بازیگری جشنواره تئاتر فجر را گرفت و در نمایش زمزمه مردگان هم جایزه اول بازیگری جشنواره تئاتر فجر را کسب کرد. وی در سریال بدون شرح نویسنده بود و در سریال من یک مستاجرم به بازیگری پرداخت. همچنین در قسمتهایی از مجموعه کمربندها را ببندیم هم بازی کرد

 

سریال پایتخت اوج کار رامین‌فر

شاید بتوان گفت عاملی که باعث جلوه و درخشش کار رامین‌فر شد حضور وی در جلو دوربین سیروس مقدم و همکاری با عوامل سریال پایتخت است. هم بازی شدن وی با محسن تنابنده بسیار در ذهن‌ها ماندگار شد. بازی در نقشی به نام هما که همسر یک فرد گچ کار است و حوادث پیش روی آنها یک سیر دراماتیک را در بیننده القا کرد که این اوج هنر ایشان را در ارائه حس بازیگری می‌رساند.

دیدگاه‌ها

رامین‌فر و همسرش از جمله ۱۴۰ هنرمند ایرانی بودند که با امضاء طوماری در مورخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۲، همراه با سایر اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان، ضمن قدردانی انصراف عارف به نفع روحانی، از نامزدی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ حمایت علنی کرد

 

آثار :

 • خندوانه (رامبد جوان ۱۳۹۳)

سینمایی :

 • ابد و یک روز (۱۳۹۴)

 • زاپاس (۱۳۹۴)

 • فصل نرگس (۱۳۹۴)

 • مرگ ماهی (۱۳۹۳)

 • سیزده (۱۳۹۱)

 • قصه‌ها (۱۳۹۰)

 • یه حبه قند (۱۳۸۹)

 • رفیق بد (۱۳۸۶)

 • نان، عشق و موتور ۱۰۰۰ (۱۳۸۰)

تلویزیونی :

پايتخت ٥ (سيروس مقدم ١٣٩٥)

 • پایتخت ۴ (سیروس مقدم، ۱۳۹۴)

 • پایتخت ۳ (سیروس مقدم، ۱۳۹۳)

 • پایتخت ۲ (سیروس مقدم، ۱۳۹۲)

 • چک برگشتی (سیروس مقدم، ۱۳۹۱)

 • پایتخت ۱ (سیروس مقدم، ۱۳۹۰)

 • من یک مستاجرم (پریسا بخت آور، ۱۳۸۲)

تله فیلم :

 • چند روز بیشتر (۱۳۹۲)

 • آخرین روز ماه (۱۳۸۹)

 • میش (۱۳۸۸)

تئاتر :

 

 • اینجا کجاست (شیوا مسعودی، ۱۳۹۲)

 • رومولوس کبیر (نادر برهان مرند، ۱۳۸۸)

 • غریبه‌ای در خانه (دل‌آرا نوشین، ۱۳۸۸)

 • کابوس‌های پیرود بازنشسته خائن ترسو (نادر برهان مرند، ۱۳۸۷)

 • شب بخیر مادر (محمد یعقوبی، ۱۳۷۶)

 • مرگ دستفروش (نادر برهانی مرند، ۱۳۸۵)

 • زمزمه مردگان (سیامک احصائی، ۱۳۸۱)

 • می رم روزنامه بخرم (رحیم نوروزی، ۱۳۸۱)

 • همان همیشگی (رامین‌فر، ۱۳۸۰)

 • دل سگ (محمد یعقوبی، ۱۳۷۹)

 • یک دقیقه سکوت (محمد یعقوبی، ۱۳۷۹)

 • پس تا فردا (محمد یعقوبی، ۱۳۷۹)

 • رقص کاغذ پاره‌ها (محمد یعقوبی، ۱۳۷۸)

 • زمستان ۶۶ (محمد یعقوبی، ۱۳۷۷)

نویسنده

 • بدون شرح (۱۳۸۱)

 • کمربندها را ببندیم (۱۳۸۳)

 • چارخونه (۱۳۸۶)

 

افتخارات :

 • نامزد تندیس بهترین بازیگر زن نقش مکمل در پانزدهمین دوره جشن بزرگ سینمای ایران به خاطر فیلم یه حبه قند (۱۳۸۹)

 • نامزد بهترین بازیگر نقش دوم زن در بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر به خاطر فیلم یه حبه قند (۱۳۸۹)

بهترین بازیگر جشن خانه تئاتر در نمایش رومولوکس کبیر، ۱۳۸۹

جایزه اول جشنواره تئاتر بانو برای نمایش غریبه ای در خانه، ۱۳۸۹

جایزه اول بازیگری جشنواره تئاتر فجر در نمایش زمزمه مردگان، ۱۳۸۱

جایزه دوم بازیگری جشنواره تئاتر در نمایش یک دقیقه سکوت، ۱۳۷۹

جایزه سوم نمایشنامه نویسی جشنواره تئاتر فجر برای نمایش پس تا فردا، ۱۳۷۸

جایزه دوم بازیگری در جشنواره دفاع مقدس برای نمایش زمستان ۶۶، ۱۳۷۷

 

مصاحبه :

 

وقتی با ریما رامین‌فر صحبت می‌کنید، آنچه به وضوح می‌توانید حس کنید، عشق و علاقه‌ای است که به زندگی مشترک و به خصوص به پسرش دارد. این زوج هنرمند یک پسر ۵ ساله دارند و ریما رامین‌فر می‌گوید تمام برنامه‌های زندگی‌اش را با توجه به زندگی فرزندش هماهنگ می‌کند. اگر می‌خواهید در این‌باره بیشتر بدانید حتما در ادامه صحبت‌های او را بخوانید. درباره این بازیگر- مادر هنرمند باید بگوییم که سال گذشته در کنار محسن تنابنده، علیرضا خمسه و… با سریال پایتخت مهمان خانه‌های ما شده بود و امسال نیز با حضور در کنار امیر جعفری با چک برگشتی به خانه‌های ما آمد. با او یک روز قبل از آن‌که عازم سفر شود، گپ زدیم.

پایتخت یا چک برگشتی؟

با توجه به نقش‌های متفاوتی که ریما رامین‌فر در ۲ سریال پایتخت و چک برگشتی ایفا کرده شاید جالب باشد که بدانیم کدام‌یک را بیشتر دوست داشته و توانسته با آن ارتباط بهتری برقرار کند. «پایتخت و چک برگشتی هر کدام ویژگی خاص خودشان را داشتند و به هردوی آن‌ها علاقه‌مند هستم. سریال پایتخت در کل فقط قصه یک خانواده بود که من هم عضوی از آن بودم و به همین دلیل وظیفه‌ام در آن کار سنگین‌تر بود اما در مورد چک برگشتی، سوژه این فیلم برایم خیلی دوست‌داشتنی بود. جسارتی که در متن کار وجود داشت را پسندیدم. فکر می‌کنم برای نخستین بار بود که در سریالی این مسئله به این شکل مطرح می‌شد.»

زوج ایده‌آل هنرمند در کنار هم

شاید سوالی که حین دیدن چک برگشتی در ذهن بسیاری از ما نقش می‌بست، این بود که کنار هم قرار گرفتن ریما رامین‌فر و امیر جعفری چقدر در انتخاب‌شان برای حضور در این پروژه موثر بوده و اصلا آیا این اتفاق تاثیری در روند کاری آن‌ها داشته یا خیر؟! این نخستین باری نبود که با امیر همبازی می‌شدم. سال‌های گذشته در چند کار تئاتر با هم همبازی بودیم و به همین دلیل نمی‌توانم بگویم برایم اتفاق خیلی خاصی بوده و حس خیلی عجیبی را به من منتقل کرده است؛ فقط می‌توانم بگویم این کار هم تجربه خوبی برایم بود. نمی‌توانم بگویم خواسته‌ام این است که امیر حتما باید سر هر کاری کنارم باشد اما در کل کارکردن کنار کسانی که با آن‌ها آشنا هستم برایم دوست‌داشتنی است و همیشه از این‌که چنین تجربه‌ای را داشته باشم استقبال می‌کنم.

می‌خواهم همه کشورها را ببینم

ریما رامین‌فر عاشق سفر کردن است: «سفر کردن را خیلی دوست دارم. خیلی برایم مهم نیست که به کجا سفر کنم فقط دوست دارم این کار را انجام دهم. دلمان می‌خواهد تمام شهرها و کشورها را از نزدیک ببینیم؛ چه دور باشند چه نزدیک البته از زمانی که پسرم به دنیا آمده، ترجیح می‌دهیم به جاهایی سفر کنیم که مسیرشان کوتاه‌تر باشد، به دلیل این‌که او کوچک است و در مسافت‌های طولانی اذیت می‌شود. دلمان می‌خواهد بیشتر به جاهایی برویم که از نظر محیطی برای یک بچه زیبایی بیشتری داشته باشد تا او هم از سفر لذت ببرد. در نوروز امسال به دلیل این‌که تا روز ۹‌فروردین سر کار بودیم، فرصت رفتن به سفر را نداشتیم و به دلیل فشار کاری که در تعطیلات نوروز داشتیم واقعا خسته‌ایم و به یک مسافرت نیاز داریم؛ در همین چند روزه همگی با هم عازم یک سفریم!»

قبل از هر چیز یک مادرم

حاصل زندگی این زوج هنرمند، یک پسر ۵ ساله است که با وجود کار پرمشغله پدر و مادرش در راس همه امور زندگی آن‌ها قرار دارد به حدی که خانم رامین‌فر عاشقانه به خاطر او از داشتن لذت‌های کاری‌اش کاسته: «یک پسر ۵ ساله داریم و با توجه به مشغله کاری‌ای که من و امیر داریم، نگهداری از او واقعا مشکل است  به همین دلیل هم من در این سال‌ها کم‌کار شده‌ام. به خاطر این‌که فکر می‌کنم قبل از هر چیز یک مادرم و وظیفه‌ام نگهداری از فرزندم است و پیش از آن‌که یک بازیگر باشم باید یک مادر خوب باشم و این اولویت من در زندگی است.»

یک تجربه لذت‌بخش

تجربه کار کردن با سیروس مقدم بسیار لذت بخش است. سال گذشته سر کار «پایتخت»، تجربه کار کردن با این کارگردان و الهام غفوری را داشتم، به همین دلیل وقتی امسال هم پیشنهاد کار در «چک برگشتی» را به من دادند، پذیرفتم به دلیل این‌که آقای مقدم و کاری که انجام می‌دهد برایش مهم است و این‌طور نگاه نمی‌کند که صرفا یک سریال را به هر شکل شده تمام کند. مسئله دیگری که باعث شد من در این سریال حضور پیدا کنم، این بود که وقتی فیلمنامه ۴، ۵ قسمت اولیه کار را خواندم به‌نظرم آمد سوژه خیلی جالبی دارد. در کنار این‌که افرادی هم که در چک برگشتی حضور داشتند از بازیگران خوبی بودند که با تعدادی از آن‌ها پیش‌تر سابقه همکاری داشتم و در کل به‌نظرم تیم خیلی خوبی سر این کار حضور داشتند.

پرواز ۷۴۹ به زمین می‌نشیند

در پایان بد نیست فعالیت‌هایی که ریما رامین‌فردر سال ۹۱ خواهد داشت را مرور کنیم: «در حال حاضر برای کار تصویری چیزی ندارم اما از اول اردیبهشت تمرین یک کار تئاتر به نام  پرواز۷۴۹ به زمین نشست را آغاز می‌کنم که خانم شیوا مسعودی کارگردانی و نغمه ثمینی کار نویسندگی آن را بر‌عهده دارند و قرار است در ماه‌های آینده روی صحنه برود.»

صحبت‌های ریما رامین فر درباره پایتخت و خانواده‌اش

ریما رامین‌فر، ایفاگر نقش «هما» با تاکید بر اینکه هیچ پروژه‌ای جز «پایتخت» نمی‌توانست او را ۵۰ روز دور از خانواده‌اش نگه دارد، گفت: ۵۰ روز دوری از خانواده به ویژه برای یک مادر کابوس است، به همین خاطر امیدوارم رنجی که ما کشیدیم تبدیل به شادی و خنده مردم شود

این بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون با اشاره به سختی‌های همکاری با پروژه «پایتخت»، خاطرنشان کرد: ۵۰ روز دوری از خانواده بی‌نهایت سخت است. زمانی که یک بازیگر مجرد است دور بودن از خانواده برایش آسان‌تر است و وقتی هم که ازدواج می‌کند باز هم قابل تحمل است، اما وقتی مادر می‌شوی دوری از خانواده در مدت زمان زیاد واقعا کابوس است و من این را واقعا حس کردم؛ حتی از زمانی هم که وارد تهران شدیم باز هم خیلی کم خانواده‌هایمان را می‌بینیم

وی افزود: هر کاری برای خودش سختی دارد، اما باید بگویم «پایتخت» واقعا طاقت‌فرسا بود، اما با تمام این سختی‌ها همه عوامل چه آنهایی که پشت دوربین بودند و چه ما بازیگرانی که مقابل دوربین هستیم عاشقانه کار می‌کنیم، چرا که «پایتخت» واقعا برایمان عزیز است، فقط آرزو می‌کنم رنج و سختی همه ما در نهایت به خوشی و خنده مردم عزیزمان تبدیل شود تا خستگی‌مان در بیاید

رامین‌فر که همسرش امیر جعفری هم در یکی از سکانس‌های «پایتخت (۲)» به عنوان بازیگر افتخاری مقابل دوربین سیروس مقدم رفت، اظهار کرد: «پایتخت» واقعا برایم عزیز است و به اندازه خانواده‌ام دوستش دارم و به غیر از آن هیچ پروژه دیگری نمی‌توانست مرا دور از تهران نگه دارد؛ فقط «پایتخت» می‌توانست این کار را با من بکند

بازیگر نقش «هما» در سریال «پایتخت» در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه فکر می‌کنید «پایتخت (۲)» همچون سری اول بتواند میان مردم محبوب شود؟ خاطرنشان کرد: به نظرم نمی‌توان پیش‌بینی کرد که مخاطب به همان اندازه، «پایتخت (۲)» را هم دوست داشته باشد. اما همه‌ی ما خیلی خوش‌بین هستیم چرا که هیچ‌یک از عوامل کوتاهی نکردند و همه با هم سعی خواهیم کرد تا این مجموعه را به بهترین شکل ممکن ارائه دهیم. امیدوارم که سری دوم «پایتخت» به اندازه‌ی سری اول پذیرای خانواده‌ها باشد و سطح کیفی آن نسبت به گذشته رشد کند

وی در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه سطح توقع مردم در «پایتخت (۲)» قطعا بالاتر خواهد رفت، تصریح کرد: زمانی که سری اول پایتخت به روی آنتن رفت، مردم بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای، سریال را تماشا کردند و پسندیدند چرا که سطح توقعات بالا نبود، اما الان ما می‌دانیم که مردم قرار است با انتظارات خیلی بالایی «پایتخت (۲ )»را نگاه کنند بنابراین امیدواریم سربلند شویم

رامین‌فر در پایان گفت‌وگوی خود درباره اینکه «هما» همچنان به عنوان عروس خانواده رابطه و نوع رفتارش با اعضای خانواده را تغییر نمی‌دهد، به خبرنگار ایسنا گفت: کاراکتر من به عنوان مادر و عروس خانواده هیچ تغییری نخواهد کرد و تنها تغییرش این است که هما به عنوان دانشجو در یکی از شهرهای نزدیک خانه‌اش درس می‌خواند. در «پایتخت (۲ )» بیشتر موقعیت‌های قصه تفاوت می‌کند و دیگر قرار نیست به تهران مهاجرت کنیم، بلکه سفر ما به اندازه تفریح است. اما همچنان کماکان برای خانواده نقی حوادث رخ می‌دهد. نوع رابطه و رفتار من هم به عنوان مادر و عروس خانواده با بچه‌هایم،‌ همسرم، پدر همسرم و ارسطو تغییر نمی‌کند و همان است

بیوگرافی کامل ریما رامین فر با عکس

بیوگرافی کامل ریما رامین فر با عکس

گردآوری شده توسط : نتدونه

منبع : بیوگرافی ها و ویکی پدیا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.