قبل و بعد از شنا در استخر حتما دوش بگیرید

0 155

قبل و بعد از شنا در استخر حتما دوش بگیرید

 

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی، رعایت بهداشت فردی در استخرها، سونا و  جکوزی را مهمترین عامل سلامتی معرفی کرد.

مهندس غلامی گفت: با توجه به شروع فصل گرما و استفاده مردم از استخرهای عمومی دستورالعمل علمی، اجرایی به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است و براساس آن صاحبان این مراکز موظف به رعایت این دستورالعمل هستند.

 

وی در ادامه گفت: رعایت اصول فردی توسط مردم و اصول بهداشتی توسط متصدیان استخرها دو اصل تفکیک ناپذیر برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های ناشی از استفاده استخرها است.

 

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی ضمن بیان این مطلب که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است به مردم توصیه کرد:  مراجعه کنندگان به استخرها قبل از ورود به استخر از سلامت خود مطمئن شده و نسبت به بیماری‌های قارچی،  عفونی یا عفونت روده‌ای حساس باشند. قبل و بعد از استخر حتماً دوش بگیرند، از وسایل شخصی دیگران استفاده نکنند، از حوضچه کلر که مقدار کلر آن بسیار بالاست حتماً عبور کنند، در صورت وجود کدورت (تیرگی) آب وارد استخر نشوند زیرا در صورت کدورت آب، اضافه کردن مواد گندزدا یا ازن هم تاثیری بر کنترل آلودگی آب استخر ندارد.

 

وی در ادامه گفت: توجه خاص بانوان به عفونت‌های دستگاه ادراری و تناسلی حائز اهمیت است چون این توجه مانع از شیوع این عفونت‌ها در آب استخر می شود.

 

غلامی همچنین به صاحبان استخرها توصیه کرد: سیستم آب استخرها در گردش باشد. گندزدایی مستمر انجام بگیرد و بهتر است از کلر برای گندزدایی استفاده شود زیرا کلر باقیمانده در آب آلودگی ثانویه را از بین می‌برد وهمچنین نظافت اطراف استخرها و تاسیسات ضروری است.

 

وی در ادامه به والدین توصیه کرد:نحوه استفاده از استخر و بهداشت فردی را به کودکان خود آموزش دهند که شامل: استفاده نکردن مواد غذایی در استخر و استفاده از توالت قبل از ورود به آب استخر (ادرار نکردن در آب استخر) است.

 

رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی در ادامه گفت: همکاران ما در بهداشت محیط براین اماکن نظارت دائمی و مستمر دارند و استخرها را از نظر کلرسنجی و کدورت سنجی مورد آزمایش قرار می‌دهند.

 

وی مقدار کلر استفاده شده در آب استخرها را بین 1 تا 3 میلی گرم در لیترحد استاندارد عنوان کرد و در ادامه گفت :مردم در صورت مشاهده هرگونه موارد غیربهداشتی در اماکن عمومی شامل استخر، سونا و جکوزی می‌توانند با شماره تلفن 09678 ستاد فوریت سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تماس بگیرند.

 

غلامی در پاسخ به پرسش خبرنگار وب‌دا درخصوص استفاده از آب سرد بعد از دوش آب گرم گفت: استفاده ناگهانی از آّب سرد بلافاصله پس از آب داغ  اثرات بد و زیانباری دارد ولی 5 تا 10 دقیقه پس از حمام داغ می‌توان از دوش آب سرد استفاده کرد یعنی زمانی که حرارت اصلی کاهش پیدا کرده است.

 

 

 

 

 

منبع:سلامت نیوز

گردآوری شده توسط : نتدونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.