۲۰ درصد منابع حمایت از تولید داخلی به صنعت دارویی اختصاص یابد

0 3
اصغری خواستار تخصیص حداقل ٢٠ درصد از منابع اختصاص يافته برای حمايت از توليد ملی و کالای ایرانی به صنايع مواد اوليه دارويی شد.

۲۰ درصد منابع حمایت از تولید داخلی به صنعت دارویی اختصاص یابد

اخبار پزشکی نتدونه : به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو از ارتقای چشمگیر سهم مواد اولیه و مواد موثره دارویی تولید داخل در صنعت داروی کشور خبر داد و اظهار کرد: براساس آخرین اطلاعات و همچنین آمارها و برآوردهای دبيرخانه سنديكای مواد موثره دارويی، علی‌رغم مشكلات، تهدیدها و تحریم‌های اعمال شده در ماه‌ها و سال‌های اخیر، نسبت تولیدات دارويی كشور كه مواد اولیه و موثره آن، توليد ملی است، افزایش چشمگیری یافته و با رشد افزون بر ۲۴ درصد، به ۶۷ درصد از كل داروی تولیدی كشور رسيده است.

جهانپور افزود: آمار استخراجی كه پیشتر نیز اعلام شده، مربوط به برآوردهای سال ١٣٩٥ بوده است که حداقل ماده اولیه ٥٤ درصد داروهای توليدی در داخل را توليد ایران می‌دانست، ولی در آخرین آمارها، سهم مواد اولیه و موثره ایرانی در تولید دارو به ۶۷ درصد رسیده است که در نوع خود یک رکورد کم نظیر به شمار می رود.

پتانسیل صنعت دارویی ایران به فعلیت رسیده است

وی در ادامه افزود: در ماه‌های آتی، هر ماه و شاید هر هفته شاهد فرمولاسیون و تولید محصولات جدید دارویی در کشور خواهیم بود، اما مشخصه اصلی و وجه تمایز صنعت دارویی ایران از سایر کشورهای هم عرض، توانمندی فعلی و پتانسیل و فرصت هایی است که در حوزه تولید مواد اولیه و موثره دارویی در کشور به فعلیت رسیده و به سرعت در حال توسعه است.

تحقق مسیر توسعه صنعت دارویی از شاهراه تولید مواد اولیه

سخنگوی سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: بدون تردید مسیر توسعه صنعت دارویی کشور و تحقق عملی اقتصاد مقاومتی در این حوزه، از شاهراه توسعه تولید مواد اولیه و مواد موثره دارویی در داخل کشور می‌گذرد و زیرساخت ها و منابع مورد نیاز برای تحقق این موضوع در صنعت، دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور تا حد زیادی فراهم است.

وی همچنین از نامه رئیس سازمان غذا و دارو به سازمان برنامه و بودجه کشور برای تخصیص حداقل ٢٠ درصد از منابع اختصاص يافته برای حمايت از توليد ملی و کالای ایرانی به صنايع مواد اوليه دارويی و داروی تمام شده (محصول نهایی) به منظور حمایت و تسریع در توسعه تولید داروی ایرانی خبر داد.

 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

گردآوری شده توسط : گروه اخبارپزشکی نتدونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.