افزایش چشمگیر تولید مواد اولیه دارویی در کشور

0 3
جهانپور گفت: نسبت تولیدات دارویی کشور که مواد اولیه و موثره آن ملی است، با افزایشی چشمگیر به ۶۷ درصد از کل داروی تولیدی کشور رسیده است.

افزایش چشمگیر تولید مواد اولیه دارویی در کشور
اخبار پزشکی نتدونه : به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو از ارتقای چشمگیر سهم مواد اولیه و مواد موثره دارویی تولید داخل در صنعت داروی کشور خبر داد و گفت: براساس آخرین اطلاعات، همچنین آمارها و برآوردهای دبیرخانه سندیكای مواد موثره دارویی، علی رغم مشكلات، تهدیدها و تحریم های اعمال شده در ماه ها و سال های اخیر، نسبت تولیدات دارویی كشور كه مواد اولیه و موثره آن، تولید ملی است، افزایش چشمگیری یافته و با رشد افزون بر ۲۴ درصد، به ۶۷ درصد از كل داروی تولیدی كشور رسیده است.

وی اظهار داشت: آمار استخراجی كه پیشتر نیز اعلام شده، مربوط به برآوردهای سال ١٣٩٥ بوده که حداقل ماده اولیه ٥٤ درصد داروهای تولیدی در داخل را تولید ایران می دانست، اما در آخرین آمارها، سهم مواد اولیه و موثره ایرانی در تولید دارو به ۶۷ درصد رسیده است که در نوع خود یک رکورد کم نظیر به شمار می رود.

وی در ادامه افزود: در ماه‌های آتی، هر ماه و شاید هر هفته شاهد فرمولاسیون و تولید محصولات جدید دارویی در کشور خواهیم بود، اما مشخصه اصلی و وجه تمایز صنعت دارویی ایران از سایر کشورهای هم عرض، توانمندی فعلی و پتانسیل و فرصت هایی است که در حوزه تولید مواد اولیه و موثره دارویی در کشور به فعلیت رسیده و به سرعت در حال توسعه است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: بدون تردید مسیر توسعه صنعت دارویی کشور و تحقق عملی اقتصاد مقاومتی در این حوزه، از شاهراه توسعه تولید مواد اولیه و مواد موثره دارویی در داخل کشور می گذرد و زیرساخت ها و منابع مورد نیاز برای تحقق این موضوع در صنعت، دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور تا حد زیادی فراهم است.

وی همچنین از نامه رئیس سازمان غذا و دارو به سازمان برنامه و بودجه کشور برای تخصیص حداقل ٢٠ درصد از منابع اختصاص یافته برای حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی به صنایع مواد اولیه دارویی و داروی تمام شده (محصول نهایی) به منظور حمایت و تسریع در توسعه تولید داروی ایرانی خبر داد.

افزایش سهم مواد اولیه و موثره ایرانی در تولید دارو

 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

گردآوری شده توسط : گروه اخبارپزشکی نتدونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.