افزایش قیمت‌ها باید متناسب با درآمد مردم باشد/ روزانه ۱۶۰ تن گوشت گوسفندی وارد کشور می‌شود

1 28
برنامه گفتگوی ویژه خبری امشب با موضوع سبد خانوار و تنظیم بازار پخش شد.

افزایش قیمت‌ها باید متناسب با درآمد مردم باشد/ روزانه ۱۶۰ تن گوشت گوسفندی وارد کشور می‌شود
اخبار سیاسی نتدونه : به گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ برنامه گفتگوی ویژه خبری امشب (پنج شنبه؛ 4 تیر ماه) با موضوع سبد خانوار و تنظیم بازار برگزار شد.

در ابتدای برنامه حمید ورناصری مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام اظهار کرد: ما با دو نوع کالا مواجه هستیم که یک سری از آنها که اصولا متاثر از قیمت‌ها و بازارهای جهانی و سایر مولفه‌های دیگر نیستند و از اختیار ما خارج اند.

وی افزود: گروه دیگر از کالاها که نهادهای تولید آنها متاثر از عواملی مانند قیمت جهانی است که از اختیار ما خارج است، اگر بخواهیم به صورت اختصاصی درباره گوشت مرغ صحبت کنیم همان طور که می‌دانید حدود ۷۵ درصد از قیمت تمام شده آن را هزینه تغذیه تشکیل می‌دهد.

ورناصری بیان کرد: حدود ۹۰ درصد از تغذیه ماکیان را کنجاله ذرت و سویا تشکیل می‌دهد و به عبارت دیگر ۶۷% قیمت تمام شده گوشت مرغ تحت تاثیر ذرت و کنجاله سویا قرار دارد چرا که ۹۵ درصد این دو محصول از محل واردات تامین می شود.

وی ادامه داد: در سه ماهه ابتدایی سال جاری قیمت کنجاله سویا در بازار جهانی کنجاله سویا ۳۱ درصد ، ذرت ۳۳،و جو ۳۴ درصد افزایش قیمت داشته اند. به عبارت دیگر قیمت کنجاله سویا از حدود ۳۸۰ دلار به ۵۰۰ دلار رسیده و نرخ ذرت نیز از ۱۸۵ به ۲۴۰ دلار افزایش یافته است.

مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: ما باید اثرگذاری این افزایش قیمت‌ها را روی قیمت های تمام شده نرخ مرغ لحاظ کنیم و ببینیم که چقدر از این گرانی ها به دلیل واردات است و لازم به ذکر است که تنها ایران متاثر از این افزایش قیمت نیست بلکه کلیه کشورهای جهان که وارد کننده این محصولات هستند متاثراند.

وی افزود: فروردین سال ۹۶ ارزی که به این کالاها اختصاص یافت حدود ۳۲۵۰ تومان بود اما بعد از اعلام نرخ ارز۴۲۰۰ و پرداخت مابه التفاوت ارز تخصیص یافته به این اقلام ۳۸۰۰ تومان محاسبه می‌شود

لذا علاوه بر افزایش قیمت های جهانی افزایش قیمت پایه ارز نیز باید لحاظ شود.

ورناصری بیان کرد: باید نقشه افزایش قیمت های بازار جهانی استخراج شود که از ۷۵ درصد ،۳۰ درصد به کنجاله سویا اختصاص دارد و اگر ۷۵ را ضرب در ۳۰ کنیم مشخص خواهد شد که ۷ درصد از افزایش قیمت به دلیل افزایش نرخ کنجاله سویا است.

وی ادامه داد: در بحث ذرت باید ۷۵ را ضرب در ۶۰ درصد اثر آن در جیره غذایی کنیم که به عدد ۱۵ درصد می‌رسیم ،آیا عددهای مذکور ناشی از مولفه های داخلی است و یا خیر؟ جمعا ۲۲ درصد افزایش قیمت درصد داشتیم و به عبارت دیگر صرفا قیمت بازار جهانی کنجاله سویا و ذرت باعث افزایش ۱۶.۵ درصدی قیمت تغذیه و قیمت تمام شده است.

در ادامه برنامه شهباز حسن پور رئیس فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی در ارتباط زنده تلفنی گفت : شرایط کشور به گونه ای است که مسائل ذکر شده از سوی آقای ورناصری مورد پذیرش مردم نیست ،در هر صورت دولت باید پاسخگوی نیازهای مردم بوده و بازار را کنترل کند.

وی افزود:مصرف، تولید داخلی، واردات ما کاملا مشخص بوده و اقلامی که اکنون در بازار وجود دارد با ارز ۳۲۰۰ تومان رسمی دولت در گذشته وارد شده، لذا عملا هنوز از آن به بعد کالایی وارد نشده و اگر شده باشد در عرصه توزیع قرار نگرفته است.

ورناصری بیان کرد: آقای حسن پور ۳۲۰۰ تومان قیمت ارز یک سال پیش است، کالایی که بنده درباره آن صحبت می‌کنم اصولا ماندگاری بالایی ندارد ؛ به عنوان مثال اقلامی که در تیرماه مصرف شده در اسفند خریداری شده است.

حسن پور تصریح کرد: یک سال از نرخ ارز ۳۲۰۰ تومانی نگذشته است، چند ماه قبل دولت تصمیم گرفت که ارز ۳۸۰۰ تومانی لحاظ شود.

رئیس فراکسیون اصناف مجلس گفت: سال گذشته تمام ارزی را که بر اساس مصوبه مجلس در اختیار دولت و تصمیم‌گیران آن قرار داشته همان نرخ ۳۲۵۰ تومان بوده است.

ورناصری یادآور شد: روزی وجود ندارد که بنده با قیمت ارز در طول سنوات گذشته ارتباط نداشته باشم، اگر به سایت بانک مرکزی مراجعه کنید خواهید دید که مبنای ۳۸۰۰ تومان رقم جدیدی نیست بلکه دولت آن را بر مبنای ارز مبادله ای که قیمت آن آرام آرام حدود ۳۸۰۰ تومان در دی و اسفند ماه به عنوان پایه قرار داد، تا قیمت کالاهای اساسی تغییر نکند و این تدبیری بود که دولت اندیشید تا قیمت اقلام اساسی تحت الشعاع قرار نگیرد به عبارت دیگر نرخ ۳۲۵۰ تومان در طی سال ثابت نبوده و متناسب با شرایط و نرخ برابری ارز تغییر کرده است.

حسن نژاد تصریح کرد: اگر به نرخ ارز مصوب مجلس و مبلغ پیشنهادی دولت در سال ۱۳۹۵ توجه کنید چرا که در پایان سال دولت موظف بوده که بر اساس قانون تصویب شده در مجلس عمل کند.

وی ادامه داد: کالاهای اساسی که آقای ورناصری به آن اشاره کردند باید ثبت سفارش می شد و اکنون ایشان بگویند که وضعیت ثبت سفارش به چه صورتی است؟

ورناصری اظهار کرد: در بازار داخلی نوسانات قیمت در حوزه کنجاله سویا و ذرت وجود داشت و اگر قرار بود که بر اساس بازار جهانی و تورم قیمت‌ها تغییر کند ۱۵.۹ باید به ۲۳.۵ درصد می‌رسید‌ .

وی گفت : گوشت مرغ در تیر ماه سال جاری نسبت به سال قبل حدود یک درصد کاهش داشته و این صحبت به آن معناست که برنامه های دولت در زمینه کنترل قیمت بازار و حمایت مصرف کننده اثر کرده است.

محمدرضا کلامی مدیر کل برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار اظهار کرد: نرخ ها همیشه تابع یک مولفه نیستند و ما در کشوری هستیم که می‌خواهیم ضریب وابستگی خود را به صادرات کاهش دهیم لذا از این منظر باید بپذیریم که وقتی می خواهیم از تولید داخل حمایت کنیم باید حول محور سه موضوع این امر تحقق پیدا کند.

وی افزود: حمایت ها یا در بهره‌وری محقق شده و هزینه های تولید را کاهش بدهد و یا گاهی ممکن است سیاست گذاران حمایت را در افزایش قیمت تلقی کنند؛ لذا با توجه به اینکه در کشوری قرار داریم که ۸۰ میلیون مصرف کننده دارد باید افزایش قیمت ها متناسب با درآمد مردم باشد در غیر این صورت فشار ناشی از افزایش قیمت ها در دراز مدت، تولید را تحت تاثیر قرار خواهد داد و آثار بسیاری را به وجود خواهد آورد.

کلامی تصریح کرد: نرخ ارز به واسطه تحریم و نوسانات غیرمتعارف تحت الشعاع قرار گرفته کشورهای همسایه به دلیل آنکه گوشت ایران کیفیت بالایی دارد به ازای هرکیلو گوشت ۴ دلار به صورت غیرقانونی می‌پرداختند.

وی گفت: ما در راستای حمایت از تولید با به کار گیری سیاست‌های جهاد کشاورزی برای ایجاد انگیزه لازم به منظور تولید دام در کشور صادرات را تا اردیبهشت ماه آزاد اعلام کردیم و بلافاصله دولت با هماهنگی وزیر کشاورزی و شریعتمداری قاچاق دام را ممنوع اعلام کرد تا اثر افزایشی بر قیمت تمام شده کنترل شود و خوشبختانه قیمت دام زنده از ۲۴ هزار تومان به ۲۱ هزار تومان کاهش پیدا کرده و این خبر خوبی است که ما می توانیم بازار را هوشمندانه کنترل کنیم و نیروهای خدوم در تمام نقاط مرزی مستقر شده‌اند تا مانع خروج هرگونه دام از کشور شوند.

حسن پور ادامه داد: اگر ما به مردم بگوییم که به واسطه قاچاق دام نتوانسته ایم بازار را کنترل کنیم به هیچ عنوان پذیرفته نیست، آقای ورناصری گفتند که قیمت گوشت مرغ حدود یک درصد نسبت به تیرماه سال ۹۶ کاهش یافته در حالی که چنین نیست.

در حال تکمیل…

 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

گردآوری شده توسط : گروه اخبار سیاسی نتدونه

1 نظر
  1. قیمت ارز می گوید

    قیمت دلار با این بازار مطمئنا خیلی نارضایتی ایجاد کرده و این روند همچنان افزایش می یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.