وزیر خارجه آلمان بر ضرورت حفظ برجام تاکید کرد

15
وزیر خارجه آلمان در حاشیه نشست مشورتی وزرای خارجه کشور‌های اتحادیه اروپا در روز دوشنبه بر ضرورت حفظ برجام تأکید کرد.

وزیر خارجه آلمان بر ضرورت حفظ برجام تاکید کرد
اخبار نتدونه : به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه در حساب توئیتری خود  بر ضرورت حفظ برجام و مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران تأکید کرد.

وی در این باره نوشته که بر منافع اتحادیه اروپا در اجرای توافق هسته‌ای ایران تأکید کرده، اما اعلام کرده که  این اتحادیه با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران موافق نیست.

 اظهارات وزیر خارجه آلمان پس از نشست مشورتی وزرای خارجه کشور‌های اتحادیه اروپا در بروکسل بیان شده است.

شایان ذکر است،  فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست وزرای خارجه این اتحادیه در بروکسل در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه کره جنوبی تاکید کرد: حمایت از توافق هسته‌ای اهمیت بسیار زیادی برای اتحادیه اروپا دارد. از اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنیم و در حال حاضر انتظار و خواست ما پایبندی همه طرف‌ها به الزامات و تعهدات خود در برجام است.

او تاکید کرد: اولویت راهبردی ما اطمینان از ادامه اجرای برجام است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۰ بار پایبندی ایران را تایید کرده است. جمعه پیش میزبان نشست مثبت کمسیون مشترک برجام در وین بودیم که همه طرف‌ها بر اجرای کامل توافق تاکید مجدد کردند. ارزیابی ما با بیست و هشت عضو (اتحادیه اروپا) این بود که اجرای کامل این توافق از سوی همه طرف‌ها اهمیت راهبردی دارد.

موگرینی افزود: در نشست امروز اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران بحث و بررسی نشد و ما راه‌های اجرای توافق هسته‌ای را بررسی کردیم. هنوز تحریم‌هایی که ارتباطی به هسته‌ای ندارند و به دیگر مسائل مرتبط می‌شوند، در جریان هستند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: از قبل گفته‌ایم که حاضریم درباره نگرانی‌های دیگر درباره ایران گفتگو کنیم اما خارج از چارچوب برجام. بروکسل مصمم به رسیدگی به مسائل منطقه‌ای و موشکی ایران است اما این مسائل باید خارج از برجام حل شوند. هدف ما حفظ این توافق است و تلاش خواهیم کرد نگرانی دوستان آمریکایی را هم برطرف کنیم. 

موگرینی گفت: موضوع بحث امروز ما با وزرای خارجه این بود. در عین حال بسیار مایل هستیم به دیگر مسائلی که در حوزه برجام نیستند رسیدگی کنیم که به صورت خاص اوضاع در سوریه و یمن است که هر کدام به صورت مجزا مورد بحث قرار می‌گیرند.

او تصریح کرد: اختلاف در دیدگاه‌های مختلف و تنوع دیدگاه با ایران امری پوشیده و جدید نیست و در برخی موارد اختلاف‌ دیدگاه‌های ما با ایران بسیار هم جدی است ولی می‌خواهیم این مسائل را در حوزه‌ای جدید و نه در چارچوب ساز و کار اجرای توافق هسته‌ای حل و فصل کنیم. می‌توانم این را بگویم که شاهد مواضع واحد در میز گفتگو‌ها بودم که هدف حفظ و اجرای توافق و انجام هر آنچه که می‌توانیم بود تا همه طرف‌ها را برای اجرای کامل توافق نگهداریم. همچنین، آماده ایم در صورت لزوم منافع اروپا را نیز در صورتی که تصمیم‌های دیگری گرفته شود، حفظ کنیم.

تأکید آلمان بر ضرورت حفظ برجام و مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران

 

 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

گردآوری شده توسط : گروه اخبار بین المللی نتدونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.