اقتصاددان آمریکایی: ترامپ به طور متوسط روزی پنج بار دروغ می‌گوید

9
اقتصاددان آمریکایی و برنده نوبل اقتصاد سال ۲۰۰۱ تاکید کرد دونالد ترامپ به طور متوسط در اولین سال ریاست جمهوری خود روزی پنج بار دروغ گفته است.

اقتصاددان آمریکایی: ترامپ به طور متوسط روزی پنج بار دروغ می‌گوید

اخبار نتدونه : به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ جوزف یوگن استیگلیتز Joseph Eugene Stiglitz اقتصاددان آمریکایی و برنده جایزه نوبل اقتصاد سال دو هزار و یک، در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی سی تی وی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس گفت وقتی رئیس جمهور آمریکا به طور متوسط در اولین سال ریاست جمهوری خود روزی پنج بار دروغ می‌گوید، عملا جایگاه ریاست جمهوری را بی اعتبار می‌کند.

او گفت: اگر به واقعیت‌های اقتصاد آمریکا نگاه کنیم، بر خلاف آنچه که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت، رشد اقتصاد آمریکا آنطور که زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون بود، نیست.

او افزود: ترامپ با افتخار درباره میزان بیکاری صحبت کرد. درست است که میزان بیکاری پایین است، اما کاهش بیکاری در آمریکا که هم اکنون شاهدیم ادامه کاهش بیکاری است که در دولت اوباما شروع شده بود. در واقع به لحاظ تولید فرصت‌های شغلی، میزان تولید فرصت‌های شغلی در زمان ترامپ بیست و پنج درصد کمتر از اواخر دولت اوباماست. بنابراین اقتصاد آمریکا آن طور که ترامپ می‌گوید، نیست.

این اقتصاددان گفت: برخی از اعداد و ارقامی که ترامپ می‌گوید، معتبر نیست. برای مثال او گفت: شرکت اپل به تنهایی قرار است بیش از سیصد میلیارد دلار در اقتصاد آمریکا سرمایه گذاری کند. باید توجه داشت این رقم دو درصد از تولید ناخالص داخلی آمریکاست. باید بگویم درست است که اپل شرکت فوق العاده‌ای است، اما اینکه بتواند چنین میزانی از سرمایه گذاری را در دو سال آینده در آمریکا انجام دهد، به نظر بعید است. البته نمی‌دانم رقم واقعی چیست. ممکن است این رقم سه میلیارد یا سی و دو میلیارد دلار باشد.

او ادامه داد: در هر حال رقمی که دونالد ترامپ گفت با عقل جور در نمی‌آید. فقط من نیستم که چنین رقمی را باور نمی‌کنم بلکه بسیاری از اقتصاددان‌های دیگر نیز همین نظر را دارند. به نظر من چنین حرفی بخشی از دروغ‌ها و حرف‌های ساختگی و اغراق آمیز در مکتب ترامپیسم است که شنیدن آن‌ها سرگیجه می‌آورد. باید توجه داشت که مردم حرف‌های ترامپ را جدی نمی‌گیرند. وقتی رئیس جمهور آمریکا به طور متوسط در اولین سال ریاست جمهوری خود روزی پنج بار دروغ می‌گوید، بیشتر آمریکایی‌ها حرف‌های او را باور نمی‌کنند و آن را جدی نمی‌گیرند زیرا اعتباری برای آن قائل نیستند. در واقع حرف‌هایی که ترامپ می‌زند بیشتر نتیجه چیزی است که در همان لحظه از ذهن او می‌گذرد.  

اظهارنظر اقتصاددان آمریکایی درباره دروغگویی ترامپ

 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

گردآوری شده توسط : گروه اخبار بین المللی نتدونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.