ردیف اعتبار مستقل به گیاهان دارویی اختصاص داده شد/ صادرات گیاهان دارویی آلمان برابر با درآمد نفتی ایران

0 6
مجری طرح گیاهان دارویی گفت: پس از گذشت ۳۵ سال برای طرح ملی گیاهان دارویی، ردیف اعتباری مستقل در بودجه سال آینده دیده شد.

ردیف اعتبار مستقل به گیاهان دارویی اختصاص داده شد/ صادرات گیاهان دارویی آلمان برابر با درآمد نفتی ایران
اخبار نتدونه : به گزارش خبرنگار  صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، پیمان یوسفی آذر مجری طرح گیاهان دارویی در نشست خبری اولین پویش ملی گیاهان دارویی اظهار کرد:پس از گذشت ۳۵ سال برای طرح ملی گیاهان دارویی ردیف اعتباری مستقل در بودجه سال آینده دیده شد.

وی با اشاره به اینکه گیاهان دارویی هیچ وقت از طب ایرانی جدا نبوده است، افزود: در طرح ملی گیاهان دارویی حوزه کاشت، برداشت و فرآوری محصول را باید کنار هم قرار دهیم چرا که تولید و فرآوری گیاهان دارویی به سبب عدم استاندارد یکی از پاشنه آشیل‌های طرح است.

یوسفی آذر با انتقاد از بازار آشفته گیاهان دارویی بیان کرد: سالانه گردش مالی گیاهان دارویی آلمان ۳۵ میلیارد یورو برابر با درآمد نفتی ایران است در حالیکه حوزه گیاهان دارویی پیشرو در اقتصاد است.

مجری طرح گیاهان دارویی ادامه داد: با تکیه بر زعفران و گل محمدی یک حرکت ملی را آغاز خواهیم کرد.

مشاور وزیر با اشاره به اینکه گردش مالی زعفران در جهان ۸ میلیارد دلار است، تصریح کرد: این در حالی است که گردش مالی آن در کشور حدود ۳۰۰ میلیون دلار است از این رو زعفران نیاز به کمپین بین المللی و ملی دارد چرا که گیاهانی نظیر آلوئه ورا و جنسینگ را بهتر از زعفران می‌شناسند.

وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت زعفران در کشور به ۱۰۵ هزار هکتار می‌رسد، اذعان کرد: ایران ۹۰ درصد زعفران دنیا را تولید می‌کند که به سبب صادرات خام از بازار‌های دنیا بی بهره هستیم. 

درحال تکمیل…

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

گردآوری شده توسط : گروه اخبار اقتصادی نتدونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.