مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(5)

0 68

مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(5)

 

امرداد 1395 :

پرویز شاهین خو(1294-1395) ،بازیگر ایرانی تئاتر، سینما و تلویزیون بود.وی از سال ۱۳۱۲ در گروه تئاتر خیرخواه مشغول بازی در تئاتر شد و در سال ۱۳۱۴ در کلاس سینمایی اوگانیاس شرکت کرد که موجب شد در دو فیلم به نامهای «آبی و رابی» و «حاجی آقا آکتور سینما» همکاری کند.

ایفای هشت نقش مختلف در سریال سربداران و سریال‌های روزی روزگاری، تفنگ سرپر، امام علی، ولایت عشق، میرزا کوچک خان جنگلی و برخی مجموعه‌های تاریخی دیگر از کارهای بود.

وی همچنین در سال ۱۳۸۲ در فیلم سینمایی بابا عزیز به کارگردانی محمد ناصر خمیر با گلشیفته فراهانی و حسین پناهی همبازی بود. آخرین فعالیت تلویزیونی وی، نقش آفرینی در سریال روزگار قریب (کیانوش عیاری – ۱۳۸۶) و آخرین کار سینمایی‌اش، صد سال به این سال‌ها (سامان مقدم – ۱۳۸۶) بود.وی در روز شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ خورشیدی پس از یک دوره بیماری، به دلیل مشکلات ریه فوت کرد.

مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(5)

 

پرویز صبری(1329-1395) ؛فارغ‌التحصیل مکانیک از دانشگاه شیراز بود. وی فعالیت سینمایی را سال ۱۳۶۰ از سیمای جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد. از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به سرودن شعر برای کودک و نوجوان اشاره کرد.از جمله فیلمهای وی می توان به “شنگول و منگول٬” “عیالوار” و “مانی و ندا” اشاره نمود. آخرین ساخته وی “ننه نقلی” نام داشت که صبری پیش از اکران آن دچار سانحه تصادف و مرگ مغزی شد. وی در ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ درگذشت.

 

مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(5)

 

محمدحسین جزیره‌ای(1301-1395) ؛چهره ماندگار علمی در زمینه محیط زیست و دارای دکترای جنگلداری از کشور بلژیک بود.در خرداد ۱۳۲۳ از دانشکده کشاورزی کرج با عنوان مهندس کشاورزی (درجه لیسانس) فارغ‌التحصیل شد و به عنوان جنگلدار لاهیجان از پاییز همان سال به کار مشغول گردید. در ۱۳۳۴ به بلژیک رفت و در انستیتو آگرونومیک ژامبلو به تحصیل پرداخت که در نیمه دوم سال ۱۳۳۶ در رشته جنگل و آب به اخذ رتبه مهندسی (درجه فوق لیسانس) نایل گردید. در سال ۱۳۴۲ پس از پنج سال تحقیق در زمینه جامعه‌شناسی جنگل و و جغرافیای گیاهی در جنگل‌های شمال ایران مجدداً رهسپار بلژیک شد و در انستیتوی نامبرده در پاییز ۱۳۴۳ از پایان‌نامه خود در مقطع تحصیلی دکترا دفاع کرد و به دریافت درجه دکترای جنگل‌داری دست یافت.محمد حسین جزیره‌ای در سال ۱۳۸۴ به عنوان چهره علمی و ماندگار در علوم و مهندسی کشاورزی ایران شناخته شد.وی در 16 امرداددر سن 94 سالگی در گذشت.

مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(5)

 

حسین کوهکن(1309-1395) ؛ با نام اصلی حسین عثمانی، ایرانیِ کردتبار از طایفه امامی است که هنگام شکار یک پایش گلوله خورد و بعداً نیز قطع شد و با همان یک پا در مدت ۱۹ سال با یک کلنگ، غار سنگی در روستای و منطقهٔ توریستی میگوره از توابع شهر بانه‌وره ساخته و کنده است، به همین خاطر نیز به او لقب فرهاد دوم یا فرهاد ثانی داده‌اند.خالو حسین، معروف به فرهاد ثانی، در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

 

مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(5)

 

رجب محمدزاده(1317-1395) ؛جانباز ۷۰ درصد بود. وی نانوای بسیجی بود که در دوران جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۶ در منطقه هور عراق، براثر اصابت خمپاره زخمی شد.رجب محمدزاده در بیمارستان رضوی مشهد در اثر ایست قلبی و تنفسی در 16 امرداد95 درگذشت.

 

مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(5)

 

مجید نجاحی(1313-1395) ؛نوازنده سنتور ایرانی بود.مجید نجاحی، در سال ۱۳۳۷ بنا به دعوت داود پیرنیا برای شرکت در برنامه گلها رفت. نحوهٔ دعوت پیرنیا از وی چنین بود که روزی نجاحی در منزل عبدالعلی وزیری مهمان بود و در منزل وی سنتور می‌زده که پیرنیا بلافاصله از او برای اجرای برنامه دعوت می‌کند و پس از امتحانی که توسط چند استاد از او می‌شود در گلهای شمارهٔ ۲۰ به اتفاق عبدالعلی وزیری شرکت و این برنامه در دستگاه «همایون» بود. وی برای شناساندن موسیقی اصیل و سنتی ایران، به خصوص سنتور که یک ساز ملی است مسافرتهای فراوانی به کشورهای: آلمان، آمریکا، انگلستان، ایتالیا، ترکیه، افغانستان، بحرین و کویت نمود.نجاحی در روز پنجشنبه ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۵ در ۸۲ سالگی در تهران درگذشت.

مشهورترین چهره های درگذشته سال ۱۳۹۵(5)

 

گردآوری شده توسط: نتدونه

منابع: ویکی پدیا.گلها بلاگفا.ویسگون.جنگلهای شمال

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.