حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

0 198
حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016 
نام بازی : PES 2016
امتیاز : 9.5 از 10
سازنده بازی : Konami
ناشر : Konami
پلتفرم : PC | PlayStation 3 | PlayStation 4 | Xbox 360 | Xbox One
سبک بازی : Sports game 
تاریخ انتشار : 15 September, 2015(۱۳۹۴, شهریور ۲۴)

 

“ایول چه حالی می‎ده، بیا یه دست دیگه هم بزنیم!”. این جمله ای است که فارغ از هر نقدی و هر نمره ای و هر متایی نشان دهنده ی رستگاری یک عنوان شبیه ساز فوتبال است و وقتی یک بازی باز این جمله را به زبان می آورد یعنی سازندگان آن بازی موفق شده اند کاری کنند تا بازی به حدی بازیباز را جذب کند که به راحتی نتواند بازی کردن را متوقف کند و از آن دل بکند. یعنی آن بازی آن قدر جذابیت برای بازی باز به همراه دارد که پس از اتمام هر مسابقه باز هم علاقمند به آغاز بلافاصله ی مسابقه ی دیگری باشد.

این اتفاقی است که در مورد عنوان Pro Evolution Soccer 2016، جدیدترین نسخه از سری عناوین محبوب شبیه ساز فوتبال یعنی PES به وقوع پیوسته است و KONAMI الحق والانصاف توانسته است تا دوباره این سری دوست داشتنی و محبوب (به ویژه در کشورمان) را مجددا به مسیر درست روزهای گذشته بازگرداند و جذابیتی را در حد نسخه های نسل ششمی این سری برای ما به ارمغان آورد.

اگر خاطرتان باشد چندی قبل و در مقاله ی “پیش نمایش بازی Pro Evolution Soccer 2016” که بر اساس تجربه ی نسخه ی دموی این بازی نوشته شده بود خدمت شما عرض کرده بودم که “انقلابی در راه است” و اکنون با انتشار نسخه ی کامل این بازی به وضوح می توان آغاز یک انقلاب را در تک تک ابعاد بازی مشاهده کرد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی دقیق تر ابعاد و وجوه مختلف بازی Pro Evolution Soccer 2016 بپردازیم ببینیم KONAMI چطور و چگونه موفق شده است تا یک بازی به غایت جذاب و دلپذیر را برای ما اماده نماید و ما را به روزهای خوش گذشته ببرد، البته با رنگ و لعابی جدید و ظاهری زیبا و نسل هشتمی. پس در ادامه ی این نقد و بررسی با من همراه باشید.

حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

در این بازی هم مانند دنیای واقعی رقابت رئال مادرید و بارسلونا همراه با مسی و رونالدو جذابیت دیگری دارد.

داستان!

روزی یک گروه تروریستی فرزند رونالدو و مسی را به گروگان می گیرند و این دو فوتبالیست در حالی که در دنیای فوتبال رقیب هم هستند تصمیم می گیرند با هم متحد شده و فرزاندانشان را از چنگ این گروه مخوف و بی رحم نجات دهند!

گرافیک… زیبا و چشم نواز

پس از آغاز بازی گرافیک آن به معنای واقعی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و شاهد یک عنوان فوتبالی واقعا زیبا هستید. در تمامی زمینه های گرافیکی بازی پیشرفت کرده است و از فیزیک برخوردها تا چمن مسابقه و نورپردازی همه و همه به وضوح بهتر و دقیق تر و زیبا تر از قبل کار شده اند. بگذارید بازگشتی به پیش نمایش بازی که مدتی قبل برای شما عزیزان نوشته بودم داشته باشیم و نکاتی را از آن پیش نمایش برای شما عزیزان در مورد گرافیک بازی یاد آوری نماییم:

“از همان لحظه‎ی نخست که وارد مسابقه می‎شوید و بازی، بازیکنان را در تونل ورودی زمین نمایش می‎دهد متوجه تفاوت این نسخه با عناوین قبلی سری می‎شوید و طراحی چهره‎ی بازیکنان و شبیه‎سازی آن‎ها واقعا زیبا به نظر می‎رسد. جلوه‎های گرافیکی بازی هنگام مسابقه و نورپردازی استادیوم‎ها بسیار بهتر و طبیعی‎تر از قبل کار شده است و همچنین در طراحی تماشاگران بازی نیز پیشرفت‎هایی مشاهده می‎شود. چمن مسابقه طبیعی‎تر از گذشته به نظر می‎رسد و به ویژه در مسابقاتی که شب برگزار می‎شود با تاثیر نورافکن‎های ورزشگاه روی آن بسیار زیبا و چشم‎نواز است.”در تمامی قسمت های بازی به وضوح تاثیر شگفت انگیز انجین گرافیکی FOX که در این نسخه برای ساخت بازی از آن استفاده شده است مشاهده می شود و این انجین قدرتمند سبب بهبود موارد گرافیکی بازی حتی در ریزترین ابعاد گشته است.

حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

در مورد طراحی و شبیه سازی چهره ها سازندگان بی نظیر عمل کرده اند…تصویر گویای همه چیز است.

دیگر نکته ای که در گرافیک بازی کاملا به چشم می خورد شبیه سازی بسیار بسیار عالی و زیبای بازیکنان و چهره ی آن هاست که واقعا باید در این مورد به سازندگان آفرین گفت. ان ها در این زمینه واقعا عالی عمل کرده اند و طراحی چهره ی بازیکنان در این عنوان بسیار شبیه به واقعیت از آب در آمده است و نمونه ی آن را در تصویر بالا و در طراحی صورت کارلوس توز و واران مشاهده می کنید که جای هیچ حرف و حدیثی را باقی نمی گذارد.

طراحی تماشاگران بازی از نماهای دور خوب و قابل قبول است اما وقتی دوربین به نماهای نزدیک تر می آید (مثلا هنگام شادی پس از گل) هنوز هم ایرادات زیادی در نمایش تماشاگران به چشم می خورد و جلوه ی نامطلوبی به بازی می بخشد. حرکت بازیکنان روی چمن و همین طور حرکت توپ روی چمن استادیوم بسیار بهتر از قبل شده است و حالتی نرم و روان دارد که مانند حرکت بازیکنان و توپ واقعی بر روی چمن می باشد که در نسخه های قبلی شاهد ضعف هایی در این مورد بودیم که بازی را مقداری غیر واقعی جلوه می دادند اما خوشبختانه در این نسخه رفع شده اند.

به طور کلی اگر بخواهیم در مورد گرافیک بازی نتیجه گیری نماییم باید گفت سازندگان موفق شده اند از این بخش نمره ی قبولی بگیرند و بازی در زیمنه ی گرافیک بسیار عالی عمل کرده است و به جز مواردی ریز مانند طراحی تماشاگران از نماهای نزدیک ایراد بزرگ و عمده ای در این بخش مشاهده نمی شود.

حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

ضربات کُرنر مخصوصا به صورت کوتاه یکی از راه های خوب گلزنی در بازی هستند.

گیم پلی… اوج لذت یک شبیه ساز فوتبال

نقطه ی عطف یک عنوان شبیه ساز فوتبال این قسمت است. هرچقدر که گرافیک و موسیقی و گزارش بازی عالی باشند اگر گیم پلی آن ضعیف ظاهر شود بازی را با یک شکست کامل مواجه می کند و بالعکس اگر یک بازی در این سبک گیم پلی فوق العاده ای داشته باشد می تواند ایرادات سایر بخش ها را پوشش دهد و به یک عنوان موفق و محبوب بین بازیبازها تبدیل شود. خوشبختانه باید گفت بازی Pro Evolution Soccer 2016 جزو هیچ کدام از این دو دسته ی ذکر شده نیست و در هر دو زمینه ی گیم پلی و سایر بخش ها موفق عمل کرده است و به حدی دلچسب و شیرین از کار در آمده است که ناگهان به خود می آیید و می بینید مثل قدیم ها چندین ساعت است که مشغول بازی کردن Master League هستید و همچنین نیز مایل نیستید از آن دل بکنید. سازندگان بازی در بخش های مختلف گیم پلی بازی با دقت و ریزبینی موفق شده اند تا نقاط ضعف نسخه های قبلی را بر طرف نمایند و یک بازی خوش ساخت و زیبا را تحویل علاقمندان دهند که بر خلاف نسخه های سال های اخیر می تواند به عنوان شروعی جدید برای بازگرداندن این سری به اوج قله های موفقیت محسوب گردد.

از مهم ترین نکات گیم پلی بازی و شاید مهم ترین آن ها می توان به بالانس بودن کامل بازی در بخش دفاع و حمله اشاره کرد که در مقاله ی پیش نمایش بازی که در حقیقت نقد و بررسی دموی بازی بود به آن کاملا اشاره کرده بودیم و در اینجا نیز آن را برای شما یاد آور می شویم:

” در مبحث تعادل گیم‎پلی بازی هنگام حمله می‎توان گفت سازندگان موفق شده‎اند سیستم مناسبی را در بازی پیاده سازی کنند به طوری که پس از تجربه‎ی چند روزه‎ی بازی به این نتیجه رسیده‎ام که روش خاصی برای گل زدن بر دیگری برتری ندارد و می‎توان از طریق سانتر و شوت و … به گل رسید بدون این که احساس کنید فلان روش برای گل زدن خیلی راحت‎تر است. حال این که خودتان تصمیم داشته باشید بر اساس سبک خاص بازی خودتان از یک روش برای گل زدن استفاده کنید دیگر بستگی به شما دارد و بازی دست شما را در انتخاب تاکتیک‎های مختلف باز می‎گذارد. البته بعید نیست که بالاخره گیمرهای بسیار با پشتکار در سراسر دنیا مدتی بعد از انتشار نسخه‎ی اصلی روشی خاص را برای اسان گل زدن پیدا کنند که البته امیدواریم نتوانند تا تعادل بازی به هم نخورد.

حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

در این بخش از تک تک مسائل مربوط به نقل و انتقالات در Master League آگاه می شوید و می توانید آن ها را کنترل نمایید.

در مورد تعادل گیم‎پلی در فاز دفاعی بازی باید گفت این نسخه خیلی خیلی از قسمت قبلی در این زمینه بهتر عمل می‎کند و با وجود این که من از همان ابتدا درجه‎ سختی بازی را بر روی Super Star قرار دادم ولی مشاهده کردم با دقت و تمرکز بالا و تجربه‎ی کافی در این سری (که خوشبختانه دارم) و البته انتخاب تیم خوب می‎توان واقعا در برابر گل خوردن مقاومت کرد. اگر نسخه‎ی قبل را بازی کرده باشید کاملا معنی حرفم را متوجه شده‎اید زیرا در نسخه‎ی 2015 و وقتی که بازی را بر روی درجه‎ی Super Star قرار می‎دادید زمان‎هایی در بازی پیش می‎آمد که اصلا مهم نبود شما رئال مادرید هستید و دارید جانانه و با دقت دفاع می‎کنید زیرا انگار خدا مقرر کرده بود که باید گل بخورید و ضعیفترین تیم دنیا به راحتی به شما گل می‎زد به گونه‎ای که انگار شما هیچ نقشی در بازی ندارید و اینجا بود که دلتان می‎خواست زمین و زمان را به هم بریزید.”

در واقع گیم پلی بازی حس عادلانه بودن مسابقه را در درجات سختی مختلف برای شما به همراه دارد و حتی در بالاترین درجات سختی نیز مشاهده می کنید که این تنها اعمال و رفتارهای شما در بازی هستند که نتیجه را تعیین می کنند نه یک سری حرکات اسکریپت شده و از پیش تعیین شده که شما قدرتی در جلوگیری از آن ها ندارید. شما می توانید با حملات همه جانبه و دقیق به گل برسید و همین طور می توانید با دفاع درست و به موقع از گل خوردن جلوگیری کنید و دیگر این گونه نیست که مثلا مانند نسخه های قبلی در دقایقی از بازی ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کار بیایند تا شما حتما گل بخورید و نتوانید از آن جلوگیری نمایید.

طراحی منوهای بازی بسیار خوب و جالب انجام گرفته است و به راحتی می توانید منوی مورد نظر خود را انتخاب نمایید و وارد بخش مربوطه شوید و همچنین انتخاب تیم ها و… نیز بسیار روان و قابل دسترس هستند و کار شما را برای انتخاب نتیم ها و بخش های مختلف راحت می کنند. در بخش چیدن ترکیب و جابجایی بازیکنان و اعمال تاکتیک های مختلف تفاوت چندانی را با نسخه های قبل شاهد نیستیم و همچنین مشکل خاصی در این بخش به چشم نمی خورد و همه چیز به راحتی در دسترس بازیباز قرار گرفته است.

حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

دروازه بان ها در شوت های از راه دور به خوبی عمل می کنند ولی در واکنش های داخل محوطه ی جریمه ضعف دارند.

در بخش انتخاب استادیوم ها واقعا شاهد کم کاری سازندگان بوده ایم و تعداد استادیوم های بسیار کمی در بازی وجود دارند و شاهد وجود استادیوم های محبوبی مثل سانتیاگو برنابئو و نیوکمپ و … نیستیم و کونامی موفق به اخذ لایسنس استفاده از آن ها نشده است و امیدوار هستیم تا شاید با عرضه ی اپدیت ها و پچ های مختلف این مشکل تا حدودی مرتفع گردد. این مورد در زمینه ی نام تیم ها و لباس آن ها نیز وجود دارد هر چند که نسبت به گذشته پیشرفت هایی داشته است ولی همچنان در زمینه ی لایسنس تیم های مختلف مثل تیم های حاضر در لیگ برتر انگلستان با مشکلات قبلی روبرو هستیم و مثلا چلسی هنوز مانند چندین سال قبل با نام LONDON FC حضور دارد که امیدوار هستیم در آینده کونامی موفق گردد مشکل لایسنس برخی لیگ ها و تیم ها را حل نماید و شاهد حضور تمامی لیگ ها و تیم های مختلف با نام واقعی و صحیح و لباس های اصلی آن ها باشیم چون برای عنوانی با این گیم پلی زیبا و جذاب وجود چنین ایراداتی واقعا حیف است. البته همان طور که در پیش نمایش بازی هم خدمت شما عزیزان عرض کرده بودم در این زمینه پیشرفت هایی نیز وجود داشته است و مثلا “Konami همچنان توانسته است لایسنس مسابقات جام باشگاه‎های اروپا را در انحصار خود نگه دارد که هر چند در برابر نسخه‎ی رقیب که تقریبا لایسنس تمام لیگ‎ها و مسابقات را دارد نکته‎ی بزرگی محسوب نمی‎شود ولی به هر حال برای شروع یک روند رو به رشد، نکته‎ی مناسبی به شمار می‎رود زیرا مسابقات جام باشگاه‎های اروپا معتبرترین مسابقات باشگاهی دنیا به حساب می‎آید.”

برای ما ایرانی ها نکته ی مثبتی که این عنوان با خود به همراه دارد وجود تیم ملی عزیز کشورمان (بر خلاف بازی رقیب) در بازی است و همچنین شاهد وجود مسابقات لیگ قهرمانا آسیا نیز در بازی هستیم که برخی باشگاه های ایرانی مثل استقلال و سپاهان و… در آن وجود دارند که یک نکته ی جذاب و جالب برای ما به شمار می رود. همچنین شاهد وجود 20 تیم از لیگ برزیل نیز در بازی هستیم که نکته ی مثبتی برای علاقمندان لیگ های فوتبال در آمریکای جنوبی محسوب می شود و امیدواریم در آینده کونامی نیز مانند الکترونیک آرتز و عنوان محبوب فوتبالی آن ها یعنی FIFA موفق به اخذ لایسنس تمامی لیگ ها و مسابقات گردد و شاید روزی در بازی PES ببینیم که لیگ فوتبال کشورمان نیز حضور دارد و از این بابت به خود افتخار کنیم.

حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

شما می توانید بعد از گل‌زنی نحوه ی خوشحالی کردن بازیکن گل‌زن را کنترل کنید.

از دیگر مباحثی که در مورد گیم پلی بازی بسیار مشهود است بهبود فیزیک برخوردها در بازی است که بسیار طبیعی تر و جذاب تر از قبل انجام می گیرد و همان طور که قبلا نیز خدمت شما عزیزان عرض کرده ام “شاهد برخوردها، تکل‎ها و کشمکش‎های بسیار ظبیعی‎تری در بازی هستیم که نتایج آن‎ را رفتار و نوع بازی شما رقم می‎زند نه شانس و اتفاقاتی که کاملا از کنترل شما خارج است.” سرعت کلی بازی نسبت به نسخه های قبل مقداری افزایش یافته است و شاید عده ای بگویند بازی بیشتر به سمت ارکید شده رفته است اما در عمل اصلا اینطور نیست و افزایش نسبی سرعت بازی کاملا معقول بوده است و به هیچ عنوان لطمه ای به بدنه ی کلی این عنوان شبیه ساز فوتبال وارد نکرده است و تنها به طوری زیرپوستی حس و حال نسخه های قدیمی و لذتبخش بازی را در ما برانگیخته می کند.

در زمینه ی طراحی انیمشین های مختلف برای بازیکنان سازندگان بسیار خوب عمل کرده اند. “انیمیشن‎های حرکات بازیکنان هنگام کنترل توپ و یا دریبل زدن بازیکنان دیگر و شوت زدن بسیار بهبود یافته است و شاهد انیمیشن‎هایی از جنس نسل هشتم هستیم که نرم و باورپذیر به نظر می‎رسند. شبیه‎سازی بازیکنان و نوع رفتار و حرکات و استایل خاص آن‎ها به ویژه در مورد ستاره‎هایی مانند Neymar Jr بسیار دقیق و مو به مو انجام گرفته است به گونه‎ای که از دور نیز کاملا قابل شناسایی در زمین هستند. همچنین کنترل بازیکن زننده‎ی گل پس از گلزنی در اختیار شما قرار می‎گیرد و می‎‎توانید حرکات مختلفی را با او انجام دهید و یا با دکمه‎ای او را به انجام شادی‎های مختلفی که قبلا برای او قرار داده‎اید، مجبور کنید.”

تصمیمات داوران در بازی بسیار منطقی تر از قبل شده است و حالا کاملا حس می کنید که داور به طور واقعی در حال تماشای صحنه های بازی است و مثلا یک بازیکن در اول بازی اگر خطایی را برای اولین بار مرتکب شود ممکن است داور به دلیل این که هنوز شروع بازی است و آن بازیکن خطاهای زیادی انجام نداده است به او اخطار ندهد ولی اگر در نیمه ی دوم بازی همان خطا را انجام دهد داور به او کارت زرد نشان خواهد داد. داوران به هیچ عنوان بیهوده از کارت قرمز خود استفاده نمی کنند و بازی در این زمینه بسیار بهبود یافته است. به طور کلی و با تجربه ی چندین روزه ای که از این بازی داشته ام تاکنون حرکت عجیب و غریب را از سوی داوران بازی مشاهده نکرده ام که این نکته ی بسیار مثبتی برای بازی به شمار می رود.

حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

در بخش Master League اخبار و وقایع رخ داده در هفته که مربوط به تیم و بازیکنان شماست مشاهده می کنید.

بخش Master League در بازی به معنای واقعی جذاب و لذتبخش از کار در آمده است و گذر زمان را در آن اصلا حس نمی کنید و این دقیقا مانند حس و حال این بخش در نسخه های قدیمی است که ساعت ها پای آن می نشستیم و با یک تیم سال ها را یکی پس از دیگری در جام های مختلف می گذراندیم و مثلا در نسخه ی سال 2003 ما تا سال 2015 با تیم خود پیش رفته بودیم و مشغول خرید بازیکنان مختلف و قهرمانی در لیگ ها و جام های مختلف بودیم. در این قسمت شما مربیگری یک تیم را بر عهده می گیرید که می توانید انتخاب کنید با بازیکنان اصلی آن تیم مسابقات را آغاز کنید و یا با تیمی از بازیکنان ضعیف که به صورت Default در بازی قرار گرفته اند بازی را از لیگ پایین تر آغاز نمایید و به لیگ های بالا صعود نمایید. در اینجا باید بر خرید بازیکنان و… نظارت نمایید و مسابقات مختلف را در جام های مختلف برگزار نمایید و برای باشگاه درآمد کسب نمایید تا در پایان سال و فصل نقل و انتقالات پول کافی برای خرید بازیکنان مد نظر خود و پرداخت حقوق بازیکنان تیم خود و امضای قرار داد جدید با آن ها را داشته باشید. همچنین بر تیم امیدهای باشگاه نیز نظارت دارد و می توانید از آن ها بازیکنان با استعداد را انتخاب کنید و با آن ها قرار داد حرفه ای امضا نمایید تا کم کم رشد و پیشرفت نمایند و به بازیکنی تاثیرگذار برای شما تبدیل شوند و یا بتوانید آن ها را با قیمتی خوب به باشگاه دیگری واگذار نمایید.

در این قسمت هر هفته اخبار مربوط به نتایج تیم خود، پیشنهاد های رسیده برای بازیکنان مختلف تیم، اظهار نظرهای بازیکنان تیمتان در مصاحبه های مختلف و کامنت های مختلف آن ها و اخباری در مورد مسایقات بعدی خود را در صفحه ی اصلی بخش Master League مشاده می کنید و همچنین ممکن است به عنوان مربی و با کسب نتایج مثبت توسط سایر باشگاه ها و تیم های ملی مختلف در دنیا به شما پیشنهاد همکاری داده شود که می توانید به ان ها پاسخ مثبت یا منفی دهید. در این بخش شاهد پیشرفت و یا افت بازیکنان مختلف خود طی بازی ها و تمرین های مختلف هستید و باید حواستان به زیاد شدن سن آن ها و زمانی که شروع به روند نزولی خود می کنند نیز باشد. بازیکنان در این بخش در 3 فاز صعودی، اوج توانایی و فاز نزولی طبقه بندی شده اند که باید هنگام خرید و فروش بازیکن ها این مورد را مد نظر داشته باشید که مثلا اگر پیرلو را با پول زیادی می خرید بدانید که این بازیکن یک سال دیگر بازنشسته خواهد شد و برای شما سودی نخواهد داشت. به طور کلی این بخش یکی از برترین قسمت های بازی است و لذتی بی اندازه را برای شما به ارمغان می آورد.

حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

در ضربات آزاد باید کاملا حواستان به مقدار نگه داشتن دکمه ی مربع باشد.

حرکات دروازه بان ها در بازی بسیار بهبود یافته است و انیمیشن های مختلفی برای آن ها در نظر گرفته شده است ولی شاهد مشکلاتی نیز در این بخش هستیم. از نکات منفی در گیم پلی بازی می توان به ضعف دروازه بان ها در نجات دروازه در موقعیت های داخل محوطه ی جریمه هستیم که با وجود انیمیشن های مختلفی که برای ان ها در نظر گرفته شده است ولی بسیار در این منطقه آسیب پذیر نشان می دهند و فارغ از هر نام و هر قدرتی که دارند در موقعیت های تک به تک و شوت های داخل محوطه ی جریمه ضعیف عمل می کنند و راحت گل می خورند. اما در زمینه ی شوت های خارج از محوطه ی جریمه و از راه دور بسیار زیبا و انعطاف پذیر عمل می کنند و با حرکتی زیبا اکثر شوت ها را مهار می کنند. این مورد کمی تعادل بازی در این بخش را به هم می زند و اغلب به این فکر می افتید که از داخل محوطه ی جریمه و به خصوص روی کرنرهای کوتاه اقدام به شوت و گلزنی نمایید.

در یک نتیجه گیری کلی در مورد بخش گیم پلی بازی می توان گفت سازندگان موفق به گرفتن نمره ی کامل از این بخش شده اند و گیم پلی بازی را در بالاترین حد از جذابیت و لذت بخش بودن برای ما به ارمغان آورده اند و فارغ از برخی مسائل ریز و جزیی که اصلا نمی توانند تجربه ی کلی گیم پلی بازی را خدشه دار نمایند باید اذعان داشت که سازندگان بار دیگر توانسته اند بازیباز و طرفداران قدیمی رابه بالاترین میزان رضایت و خشنودیاز این سری محبوب برسانند و حس و حال خوب گذشته را در ما زنده نمایند.

حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

Peter Drury and Jim Beglin گزارشگران بازی

توی دروازه… گـــُــل!

در مقاله ی پیش نمایش این بازی در خصوص گزاش و گزارشگران این نسخه صحبتی نکردیم چون نسخه ی دمو فاقد این بخش بود اما اکنون و با انتشار نسخه ی کامل بازی و تجربه ی نسبتا طولانی مدت آن می توانیم در این مودر به بحث و بررسی بپردازیم و کار گزارشگران بازی را نقدو تحلیل نماییم. در این نسخه شاهد حضور Peter Drury به عنوان گزارشگر و Jim Beglin به عنوان مفسر و تحلیلگر در بازی هستیم که طرفداران این سری کاملا با صدای او آشنا هستند. در Pro Evolution Soccer 2016 شاهد گزارشی جدید و متمایز از نسخه های قبلی (به غیر از برخی جملات) هستیم و مشخص است که سازندگان بازی در این بخش زمان زیادی را صرف کرده اند و گزارشگران حرفه ای بازی نیز به خوبی توانسته اند از پس گزارش بازی بر آیند و بازی را برای ما جذاب تر نمایند. بعضا شاهد ادای جملاتی بسیار زیبا و جذاب از سوی گزارشگران هستیم که این حس را به ما می دهد که آن ها واقعا در حال تماشا و گزارش آن مسابقه ی خاص هستند و دارند آن را زنده گزارش می کنند. البته بالعکس در برخی صحنه ها هم شاهد جملاتی تکراری و خسته کننده هستید که بهتر بود کمی متنوع تر باشند. مثلا در یک بازی من چندین بار با کریم بنزما اقدام به گلزنی کردم و هر بار پس از گلزنی گزارشکر جمله ی World Class Karim Benzema را فریاد می زد و پشت سر هم چندین بار این عبارت در بازی تکرار شد که کمی توی ذوق می زد.

یکی از نکات جالب در گزارش بازی که توانسته آن را برای ما جذاب تر نماید فریاد زدن گزارشگر هنگام شوت زدن یا ایجاد موقعیت حساس توسط یک بازیکن است که در این لحظه گزارشگر با فریاد زیبایی نام بازیکنی که اقدام به شوت زدن کرده است را ادا می کند و حالتی مثل گزارش فوتبال واقعی و زنده را به ما منتقل می نماید.

حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

جناب خان در این نسخه به عنوان رئیس پاری سن ژرمن حضور دارد و قرار است در پستی خالی بین تیاگو سیلوا و داوید لوییز من را در بازی قرار دهد (طی عرضه ی یک پچ)!

گزارش بازی از تعداد جملات مطلوبی بهره می برد و گزارشگران جملات متنوعی را در این نسخه بیان می کنند اما به هر حال این یک بازی فوتبال است و قرار است بارها و بارها و بارها آن را تکرار نماییم و بسته به مقدار بازی کردن ما، گزارش بازی بالاخره برایمان تکراری خواهد شد و این یک ضعف برای بازی محسوب نمی شود زیرا در این مورد کاری از دست سازندگان ساخته نیست.

در مورد موسیقی های قرار گرفته در منوهای بازی که البته نقش زیادی در نمرات و نقد و بررسی یک بازی فوتبال ندارند باید گفت سازندگان کمی ضد و نقیض عمل کرده اند (لا اقل به نظر بنده) و در کنار موسیقی های فوق العاده زیبایی مثل اهنگ شاهکار We Will Rock You از گروه افسانه ای Queen شاهد موسیقی ها و قطعات ضعیفی نیز هستیم که جذابیت چندانی ندارند. البته از آنجا که این مورد یک موضوع سلیقه ای محسوب می شود نمی توان زیاد به آن اتکا کرد زیرا ممکن است مثلا آهنگی که بنده از آن خوشم نمی آید برای شخص دیگری جذاب باشد و ثانیا در تمامی بازی های فوتبالی از گذشته تا کنون همواره برخی آهنگ ها زیباتر و برخی ضعیف تر بوده اند و از این جهت نمی توان خرده ای به سازندگان بازی گرفت اما شاید می شد که مقداری در این زمینه بهتر عمل کرد (مخصوصا اگر انتخاب اهنگ ها را به بنده واگذار می کردند خیلی عالی بود زیرا در آن صورت به دلیل وجود لیستی از آهنگ های Heavy Metal و Hard Rock احتمالا همه از منوها فرار می کردند تا زودتر وارد بازی شوند!)

در مجموع بازی در زمینه ی گزارش و موسیقی های منو های بازی موفق عمل کرده است و مشکل خاصی در این بخش قابل مشاهده نیست.

حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

یکی از قدرتمندترین بازیکنان در این نسخه Neymar Jr است که البته با توجه به آمادگی او و حضور او روی کاور بازی اصلا هم دور از انتظار نیست.

این است آن فوتبالی که من عاشقش هستم… حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم

اگر خیلی کوتاه بخواهیم در مورد این عنوان نتیجه گیری نماییم باید گفت “احسنت KONAMI” و “احسنت سازندگان”. آن ها موفق شده اند تا حس شیرین نوستالژی را با لباسی از جنسقدرت و موفقیت و جذابیت بپوشانند و نوید رزوهای بهتری برای این سری در آینده را به ما بدهند تا در یک قالب موفق یک زمینه ی کلی که شروعش در این نسخه رقم خورده است هر بارو در هر نسخه ی جدید این سری را بهتر از قبل نمایند تا شاید روزی دوباره PES را دوران پادشاهی خود بر دنیای عناوین شبیه سازهای فوتبال بازگردانند. کاری که اکنون بسیار بسیار بسیار سخت جلوه می کند و با وجود رقیب شدیدا قدرتمند و قابل احترامی مانند FIFA که اکنون صدر جدول فروش را در دنیا در اختیار دارد، سازندگان مسیری دشوار را برای پس گرفتن صدر جدول پیش روی خود می بینند، کاری سخت اما شدنی.

در مورد Pro Evolution Soccer 2016 و پس از تجربه ی چندین روزه ی آن باید به آن سری از طرفدارانی که عاشق این بازی در گذشته بوده اند و به دلیل ضعف های سال های اخیر این سری عطایش را به لقایش بخشیده اند بگویم که اگر تنها چند مسابقه را در این بازی انجام دهند مطمئن هستم که دوباره تمام آن خاطرات خوب گذشته برایشان زنده خواهد شد و شاید دوباره به آغوش این سری بازگردند. حتی کسانی که به سمت عنوان رقیب رفته اند نیز شاید با تجربه ی این نسخه ی قدرتمند و زنده شدن حال و هوای نوستالژی در آن ها مجددا به ریشه و پیشینه ی خود بازگردند.

بازی Pro Evolution Soccer 2016 از آن دست عناوین فوتبالی است که به هیچ وجه نباید از دست بدهید و چه از طرفداران این سری هستید و چه نه، حیف است آن را تجربه نکنید زیرا لذت ناب یک بازی فوتبال در آن نهفته است و شما را غرق در دنیای مستطیل سبز خواهد کرد. پس عجله کنید و برای شروع بازی درنگی پیشه نکنید.

حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

“این فوتبال منه… دوستش دارم خیلی زیاد…” (!)

 

ویدئو از گیم پلی بازی Pro Evolution Soccer 2016

 

حس شیرین نوستالژی در لباسی از نسل هشتم | نقد و بررسی عنوان Pro Evolution Soccer 2016

 

 

 

منبع : گیمفا

گردآوری شده توسط : گروه نقد و بررسی بازی ها نتدونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.